Założony w 1998 roku Royal String Quartet niebawem świętować będzie 20-lecie działalności artystycznej. Prawie 20 lat wspólnej pracy przyniosło zespołowi ogromną ilość laurów i sukcesów na całym świecie i ugruntowało jego pozycję jako jednego z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce i w Europie.

RSQ wielokrotnie zachwycał swoimi koncertami publiczność prestiżowych sal koncertowych na niemal wszystkich kontynentach, w tym tak ważnych jak Concertgebouw w Amsterdamie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeński i berliński Konzerthaus, Sejong Center w Seulu, Beijing Concert Hall w Pekinie, sztokholmski Konserthus, a także Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonia Narodowa w Warszawie. Po występach w Europie, Afryce, Azji, Australii i Ameryce Północnej w tym roku zadebiutuje również w Ameryce Południowej recitalami w Buenos Aires.

 

 

 

 

 

 

 

Lista sukcesów zespołu jest bardzo długa. Najważniejsze z nich to 3. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Banff w Kanadzie, nominacja do prestiżowej nagrody brytyjskiego Royal Philharmonic Society, nagroda fundacji Borletti-Buitoni oraz  2-letni udział w programie BBC New Generation Artists, który przyczynił się do niezwykłej popularności zespołu na Wyspach Brytyjskich. O tej popularności może świadczyć fakt, że kwartet stał się stałym gościem londyńskiej Wigmore Hall – jednej z najbardziej prestiżowych sal kameralnych na świecie: w ciągu ostatnich 10 lat koncertował tam aż 15-krotnie!

Bogata dyskografia zespołu składa się aż z 15 albumów. Pierwsze cztery, z muzyką klasyczną, romantyczną i XX-wieczną, nagrane zostały w kraju (dwie nagrody Fryderyk) , kolejne cztery, z utworami polskich kompozytorów XX i XI wieku, dla brytyjskiej wytwórni Hyperion (m.in. tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine”, Editor’s Choice magazynu „Gramophone”).

 

 

 

 

 

Duży sukces na polskim rynku odniósł album „Kayah & Royal Quartet” (2010), a także album „Nowa Warszawa“ (2012) ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem. W ubiegłym roku ukazały się aż 2 płyty RSQ, prezentujące utwory młodych kompozytorów polskich – CD z kompozycjami Andrzeja Kwiecińskiego, oraz DVD z utworami Wojtka Blecharza. W kolejce czeka kolejny nagrany już album: płytę z kwartetami szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana wyda ponownie Hyperion.

Pisząc o RSQ nie można nie wspomnieć o Kwartesencji. Ten coroczny festiwal muzyki kameralnej, którego zespół jest twórcą i głównym organizatorem, doczekał się już 13 edycji i znakomicie odzwierciedla muzyczne zainteresowania, pasje i inspiracje RSQ. Kwartesencja w sposób śmiały i eklektyczny łączy różne style i gatunki muzyczne, a także artystów je prezentujących. Dzięki swej oryginalnej formule programowej oraz wybitnym artystom, którzy goszczą na festiwalu, zyskała sobie rzeszę wiernej publiczności, która zapełnia jesienią warszawskie sale koncertowe.

 

 

 

 

 

W latach 2012-2015 RSQ był kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. Regularnie prowadzi własne kursy mistrzowskie w pałacu w Rybnej, zapraszany jest też do prowadzenia letnich kursów w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania). Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”.

„The Royals have a special feeling for texture and colour, which is vital in this music, but an equally strong sense of structure” („BBC Music Magazine”)

Firm, full-bodied playing, with a wide range of dynamic, colour and attack, and with all the unexpected twists and turns confidently negotiated” (Gramophone”)

„The Royal Quartet is outstanding in every respect” („International Record Review”)

Polityka prywatności
DESIGN BY TEMPEROWKA.PL
PHOTO BY LUKASZPEPOL.PL
ENGINE BY ANIMATIV.PL